Historia parafii
parafiamagdaleny.pl
Parafia pw. Świętej Marii Magdaleny – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Cieszynie. Należy do dekanatu Cieszyn diecezji bielsko-żywieckiej. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych. W 2005 w granicach parafii zamieszkiwało 8400 katolików.
Jest to najstarsza parafia w Cieszynie, erygowano ją już w XIII wieku. Pierwotny kościół parafialny, drewniany, mieścił się w miejscu dzisiejszego Teatru im. A. Mickiewicza na Placu Teatralnym. W pierwszej połowie XVI wieku cieszyński książę Kazimierz II przebudował go na murowany. W okresie reformacji, w 1545 r. gdy samodzielną władzę obejmował książę Wacław III Adam, miasto miało już przeważający charakter luterański. Po epidemii "morowego powietrza" w mieście założono cmentarz i wybudowano na nim z fundacji Katarzyny Sydonii kościół cmentarny św. Trójcy, początkowo o charakterze drewnianym i ewangelickim. W 1594 r. przebudowany został na murowany w stylu gotyckim. W 1610 roku książę Adam Wacław zmienia wyznanie na katolickie i odbiera ewangelikom kościół parafialny, okresowo zostawiając kościół św. Trójcy.
Po pożarze miasta w 1789 r. kościół parafialny na obecnym Placu Teatralnym nie został już odbudowany. W tym samym roku Dominikanie opuścili na zawsze Cieszyn, a klasztorny kościół pw. Najświętszej Maryi Panny został przekazany parafii św. Marii Magdaleny i stał się nowym kościołem parafialnym.
Do 1785 roku parafia obejmowała oprócz Cieszyna i jego przedmieść dodatkowo kilkanaście wsi. Były to: Bobrek, Boguszowice, Gułdowy, Gumna, Kalembice, Kisielów, Krasna, Ligota Alodialna, Łąki, Marklowice, Mnisztwo, Mosty koło Cieszyna, Ogrodzona, Pastwiska, Pogwizdów, Sibica, Zamarski i Żuków Dolny.
Po reorganizacji sieci parafialnej w 1785 roku wyłączone zostały Brzezówka, Marklowice i Pogwizdów (parafia pw. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie), Kisielów i Ogrodzona (parafia pw. św. Mateusza Apostoła w Ogrodzonej) oraz Łąki (parafia w Łąkach). W 1811 roku Żuków Dolny został przyłączony do parafii w Ropicy.
Najstarsze księgi metrykalne sięgają 1628 roku, kiedy to kościół parafialny powrócił w ręce katolików. Od tej daty prowadzone są księgi chrztów i ślubów, zgonów zaś od 1692 roku. W księgach znajdują się niewielkie luki. Brakuje tomu księgi chrztów z lat 1642-1654 oraz zgonów z lat 1743-1774. Księgi prowadzono początkowo po łacinie, od końca XVIII wieku w języku niemieckim. Odpisy z początku XX wieku są sporządzone już w języku polskim.


Ulice należące do parafii
Aleja Jana Łyska, Aleja Piastowska, Bednarska, Beskidzka - część, Bielska 1-45, Błogocka, Bobrecka, Bóżnicza, Browarna, Chrobrego, Cienciały, Dąbrowskiego, Dębowa, Długa, Dojazdowa, pl. Dominikański, Dworkowa, Fredry, Garncarska, Głęboka, Górna, pl. Górny Rynek, Hajduka, Hallera 1-35, Jordana, Kasprowicza, Kasztanowa, Kiedronia, Kochanowskiego, Kolejowa, Kopernika, Korfantego, pl. Kościelny, Krańcowa, Kraszewskiego, Kresowa, pl. Św. Krzyża, Kubisza, Legionów, Limanowskiego, Lipowa, pl. ks. Londzina, Łączna, Łowiecka, 3-go Maja, Mała Łąka, Matejki, Mennicza, Miarki, Michejdy, Mickiewicza, Mostowa, Nad Olzą, Na Wzgórzu, Nowe Miasto, Ogrodowa, Olszaka, Orkana, Orzechowa, Otwarta, Piesza, Pochyła, Pograniczna, Pokoju, pl. Poniatowskiego, Poprzeczna, Prosta, Prusa, Przykopa, Ptasia, Puńcowska, Rajska, Ratuszowa, Regera, Reymonta, Równa, Rynek, Schodowa, Sejmowa, Sienkiewicza, Sikorskiego, pl. Słowackiego, Solna, Sosnowa, Spacerowa, Spadowa, Spokojna, Srebrna, Stalmacha, Stary Targ, Stroma, Strzelców Podhalańskich, Szeroka, Szersznika, Szybińskiego, ks. bpa Śniegonia, Śrutarska, ks. Świeżego, pl. Teatralny, Tetmajera, ks. R. Tomanka, Towarowa, ks. Trzanowskiego, Trzech Braci, Tysišclecia, Wałowa, Wąska, pl. Wolności, WOP, Wyspiańskiego, Wyższa Brama, Zaleskiego, Zamkowa, Żeromskiego, Żwirki i Wigury